Recept: Sallad med bondbönsskott & potatis

Det här är inte egentligen ett recept, utan mer ett tillagningstips. Bondbönor är släkt med ärtor och hela plantan är ätbar. Olika delar blir delikatesser vid olika tider på säsongen. Just nu är det skotten vi skördar. Det är bra att skörda dessa även för att få mer hälsosamma plantor, för man tar bort ”landningsbanan” av bladlöss som myror annars gillar att ”odla”. 

Och som en bonus tycker vi skotten är fantastiskt goda. Vi äter dem gärna råa, som de är, i en salladsmix eller som garnering. Men det funkar också att steka dem som vi beskriver nedan. 

I år har vi samodlat bondbönor med tidig potatis och än så länge verkar det vara en bra kombination. Av misstag blev det också vitlök i samma bädd, och även detta har gått över förväntan. Så just nu skördar vi färsk vitlök, bondbönsskott och tidig potatis från samma bädd, och då blev det denna bondbönspotatissallad. 

Ingredienser

Metod

  • Bondbönsskott, hela eller hackade
  • Potatis, i tjocka skivor
  • Vitlök, skivad
  • Liten bit saltad citron (eller salt och citron), fint hackad
  • Peppar
  • Lite olja

1. Koka potatisen och reservera lite vätska

2. Stek vitlöken i olja på medelhög värme

3. Tillsätt bondbönsskotten och stek i ett par minuter

4. Lägg i potatis med lite reserverat vatten med bondbönsskotten

5. Ta av från värmen och tillsätt saltad citron och peppar efter smak